Helsinki


V sobotu 15. 10. 2016 jsem navštívil Helsinki, hlavní a nejlidnatější město Finska.

Původně jsem měl v plánu z tohoto výletu udělat vlog, ale počasí bylo bohužel proti.

Cesta dvoupatrovým autobusem trvala přes 2 hodiny, pohodlí lze přirovnat k leteckému spoji. Prostorné, pohodlné sedačky, ticho. Slovo dálnice tady opravdu označuje cestu tomu odpovídající, celkově kvalita komunikací je tady na velmi dobré úrovni ( víte, jak se nazývá největší parkoviště v ČR? Tankodrom D1 z Prahy do Bohumína 😀 ).

Prvním bodem dne byla cesta lodí na Suomenlinnu, v překladu finský hrad (kdysi Sveaborg, švédský hrad), námořní obrannou pevnost, rozkládající se na osmi dodnes obydlených ostrovech před vjezdem do přístavu. Tato pevnost, která se začala budovat již v roce 1748, je zařazena ne seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Při návratu jsem v největším finském přístavu neodolal té vůni a k obědu si dopřál Fish & Chips.

Následovala návštěva místní galerie s výstavou obrazů slovenských fotografů a prohlídka krásné Helsinki Cathedral, neboli srdce Helsinek.

Dále má cesta vedla přes velmi zajímavý SEA LIFE s velkým množstvím ryb a mořských tvorů všech rozměrů ke svému cíli.

Tím nemohlo být nic jiného, než Hartwall Arena, moderní multifunkční hala s kapacitou 13 349 diváků, stojící na druhém konci města.

I přes nepřízeň počasí se výlet povedl, Helsinki jsou krásné město s řadou nádherných památek a velkým počtem obchodů a nákupních center ve svém středu.

Fotky z výletu jako obvykle ve fotogalerii 🙂

Na závěr Helsinki v číslech:
Autobus – 5€ / cesta
Loď na Suomenlinnu – 5€ / den
Fish & Chips – 6.50 €

Počet kroků – 34 300
Vzdálenost – 27 km

Hyvää huomenta. – Dobré ráno.
Hyvää päivää. – Dobrý den.
Hyvää iltaa. – Dobrý večer.
Hyvää yötä. – Dobrou noc.

#OndraVeFinsku