Památky a zajímavosti


Pirelli rally – v pátek 23.9. startovala v centru města Tampere rally 2016, i s českým zastoupením na startu, konkrétně finská posádka jedoucí ve Škodě Fabia R5, jejíž start najdete mezi videích. Závodní speciály připravené na start jsou ve fotogalerii.

V sobotu 24.9. jsem se rozhodl vyrazit poznat krásy svého dočasného města. Začal jsem SKY BAREM, vyhlídkovou restaurací v 25. patře hotelu v centru města. Přes zajímavou a krásnou Tampere Cathedral jsem se dostal na vyhlídkovou věž vysokou 168 metrů umístěnou v zastaralém zábavním parku Särkänniemi. Na samotném vrcholu je „otočná“ luxusní restaurace, tedy že vršek vyhlídkové věže se neustále otáčí.
Následovala návštěva největšího městského muzea Vapriikki. V tomto komplexu staré továrny se nachází 8 expozic, můžete tak zde vidět historii pošty a poštovních služeb od roku 1640, síň slávy finského hokeje, vrátit se v čase a prohlédnout si Tampere v roce 1918 a zažít občanskou válku (spousta videí, animací a exponátů) nebo si odpočinout v prvním trolejbuse, který zde „trhal asfalt“. Komu technika není blízká, ten si své najde na výstavě nerostných surovn a materiálů, přírody nebo výrobků LEGO.

Po cestě zpátky jsem se prošel přes Ratinan Stadium, fotbalový stadion s atletickou dráhou pro 16 800 diváků, kde své zápasy hraje mimojiné i fisnká fotbalová reprezentace.

Veškeré fotky ze všech památek a vyhlídek najdete ve fotogalerii.

Po dlouhém a náročném dni není nic lepšího, než yksi olut, tedy jedno pivo 🙂

nolla – nula
yksi – jedna
kaksi – dvě
kolme – tři
neljä – čtyři
viisi – pět
kuusi – šest
seitsemän – sedm
kahdeksan – osm
yhdeksän – devět
kymmenen – deset
yksitoista – jedenáct
kaksitoista – dvanáct

#OndraVeFinsku