Stockholm


O víkendu 19. – 20. 11. jsem navštívil hlavní město Švédského království – Stockholm.

Švédsko je jedním ze severských států na Skandinávském poloostrově v severní Evropě. Měnou je zde švédská koruna (SEK). Na západě hraničí s Norskem, na východě s Finskem a na jihu je spojeno s Dánskem pomocí unikátního mostu-tunelu přes průliv Öresund. Se svou rozlohou je třetí největší zemí Evropské unie. Celkový počet obyvatel činí zhruba 9,6 milionu.

Výlet započal v pátek cestou do Helsinek, kde jsem se podíval do ZETOR Restaurant. Zde okolo vysloužilých strojů postavili stoly a vzniklo zajímavé místo na posezení u piva 🙂 (za tuto informaci bych chtěl poděkovat Peťovi P. – nezapomeň, že za zveřejnění svého jména  se „dycky davalo“ 😀 ) Dále následovala 17 hodinová cesta trajektem. Na několika podlažích se nacházelo mnoho restaurací, barů, obchodů, kasino a noční klub s programem a živou hudbou.

V sobotu dopoledne jsem tak stál v přístavu největšího švédského města, rozlehajícím se na 7 ostrovech. První cesta vedla na televizní věž Kaknäs vysokou 155 metrů s jedinečným výhledem na celé město – například na halu Globen, velmi zvláštní hokejový stadion půlkulového tvaru.

Přes jeden z místích národních parků jsem navštívil skanzen, ve kterém jsem měl tu možnost vidět soby, losy a další zvířata patřící k severské oblasti, budovy a nástroje používané v historii.

Nejzajímavějším a nejlepším bodem celého výletu byla určitě návštěva muzea Vasa. Ve svých prostorách představuje jedinou téměř plně dochovanou loď ze 17. století, která kdy byla zachráněna, válečnou loď Vasa. Ta se potopila při její první plavbě roku 1628. Na dně baltského moře ležela 333 let.

Dále cesta vedla okolo krásné budovy Severského muzea a první den byl zakončen rychlou prohlídku muzea historického. Druhý den začal návštěvou Národního muzea vědy a techniky s ukázkou místního rádio-amatéra.

Následně jsem podél pobřeží došel až do historického centra města – Gamla Stan. Zde se nachází mimojiné městská radnice, královský palác, katedrála, operní dům, divadlo a v neposlední řadě muzeum Alfreda Nobela.

Díky pěknému počasí návštěva Stockholmu stála za to a přede mnou byla další noční cesta trajektem, konkrétně do Turku.

Zde jsem zhlédl místní hrad a katedrálu, kterou do konce pobytu doufám navštívím ještě jednou, ale o tom zase příště 🙂

#OndraVeFinsku